A házi disznó- és marhavágások elmaradása után a csontlevesek készítése a boltban kapható kínálatból új megoldásokra ösztönöz. Az elmúlt időszakban az oldalasból szoktam alaplevest főzni, ami csontos is, húsos is és sokféleképpen lehet felhasználni a levét és a főtt húsát is.
Az oldalast frissen vásárolva vagy épp a fagyasztóból elővéve fagyottan a levesfőző fazékba teszem és felengedem a fazekat hideg vízzel. Először felforralom a vizet, majd amikor megjelenik a habja, akkor azt egy fémszűrővel leszedem róla. Ha véletlen rajta marad, akkor sincsen semmi gond, ha lassan főzöm a levest, szépen leülepedik majd az aljára. Ettől egyáltalán nem lesz zavarosabb a kész leves.
Ha felforrt a víz, azonnal mérsékelem, hogy ne lobogva főjön, hanem éppen csak mocorogjon a víz teteje végig a főzési idő alatt.
A felfort vízbe teszem a zöldségeket, fűszereket. Ráteszem a fedőt és lassú tűzön addig főzöm, amíg a hús elválik a csontról (minimum 2 óra). Akkor lezárom és lehetőség szerint hagyom kihűlni. Ha már annyira kihűlt, hogy a hűtőbe lehet tenni, akkor beteszem a hűtőbe, megvárom, hogy teljesen lehűljön és az esetleg benne lévő zsír kiülepedjen a tetejére, amit én le szoktam gyűjteni róla és kidobom. Jobb szeretem 1 nap múlva leszűrni, amikor már kihűlt.
A csontról a húst akkor lehet a legjobban leszedni, ha már kézmelegre hűlt. Ha hideg, akkor elég nehezen jön le a hús a csontról.
A zöldségeket és húsokat külön-külön tálba szedem.
*****
Hozzávalók:
- 1-2 kg oldalas
- 6 liter víz
- 2 evőkanál adalékmentes só
- 1 nagy vöröshagyma
- 2-3 gerezd fokhagyma vagy 1 teáskanál házi fokhagymakrém
- 2 teáskanál pritamin paprika krém
- 2 szál sárgarépa
- 3-4 szál petrezselyemgyökér (10-12 karika aszalt petrezselyemgyökér karika)
- 1 cikk zellergumó (5-6 karika aszalt zellerkarika)
- 1 kicsi paradicsom (zöld cipka nélkül)
- 1 mokkáskanál őrölt fekete bors
- fél mokkáskanál kurkuma
- 2-3 egész szem borókabogyó
- 2-3 egész szegfűbors
*****